19.OFTeN. Krym

Datapiątek, 18 maja 2018, godz. 18:00

MiejsceForum Synagoga

Sztuka Nowa /Warszawa

 

koncepcja, reżyseria, wykonanie: Vera Popova, Gosia Trajkowska
muzyka: Zoi Michailova
scenografia: Piotr Szczygielski
wideo, wizualizacje: Kuba Matuszczak, Adrien Cognac
premiera: 30.11.2017 r., Teatr Ósmego Dnia w Poznaniu

Ten spektakl nie jest o Krymie. Ten spektakl nie jest o tym, co obecnie kojarzy się z tym miejscem. Ten spektakl nie jest o wojnie. Ten spektakl nie jest o polityce. Ten spektakl nie jest o dwóch (albo wielu) skonfliktowanych narodach. Ten spektakl nie jest o Ukrainie, o Rosji ani o Tatarach Krymskich. W tym spektaklu nie ma Putina. Ten spektakl nie zostanie anektowany. W tym spektaklu słowo Krym nie będzie używane. Ten spektakl nie jest manifestem. Ten spektakl nie jest deklaracją.
Sztuka polityczna zazwyczaj ma tendencję do zaniedbywania piękna. Jego wartość zostaje niedoszacowana, bo postrzegana jest jako zbędny luksus w świecie potrzebującym poważnego komentarza politycznego. Czy można mówić o różach, kiedy za oknem wybuchają bomby?
Ten spektakl organizuje pustka i dynamika tęsknoty, która się z nią wiąże. Czy można wypracować system mówienia o tym, za czym tęsknimy? Czy można opowiedzieć komuś o uczuciu, które jest w nas, gdy patrzymy na morze? Czy jednostkowe doświadczenie piękna może promieniować na życie innych osób?
Stowarzyszenie Sztuka Nowa to kolektyw artystyczny, prowadzony przez Dawida Żakowskiego, poruszający się w obszarach performansu, tańca i działań społecznych. Od 10 lat pracuje nad przekraczaniem granic teatru fizycznego, skupia się na odkrywaniu i badaniu nowych form ekspresji.

Forum Synagoga Kino Komeda Nasz profil na facebooku Nasze konto na youtube Wirtualna wycieczka

Partnerzy

Jeżeli chcesz otrzymywać maile z informacjami o bieżącej działalności i zaproszenia na organizowane przez nas przedsięwzięcia, zasubskrybuj newslettera podając poniżej swój adres e-mail.