Takako Takahashi

Dataniedziela, 19 lutego 2017, godz. 17:00

MiejsceDuża Scena

Prezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego BEATA  KLIMEK zaprasza na koncert
TAKAKO  TAKAHASHI, fortepian

Program:
Fryderyk Chopin: Polonez B-dur nr 9 op.71-2
Fryderyk Chopin: Polonez A-dur nr 3 op.40-1  Wojskowy
Fryderyk Chopin: Nokturn fis-moll nr 14 op.48-2
Fryderyk Chopin: Barkarola Fis-dur op.60
Maurycy Ravel: Pawana na śmierć Infantki
George Gershwin: Błękitna rapsodia

Jan POPIS  - słowo o muzyce

Zaproszenia do odbioru w kasie OCK od 1 lutego 2017

***

Takako Takahashi, laureatka Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego jest jedną z najbardziej utalentowanych i wszechstronnych pianistek na świecie.

Ukończyła Toho Gakuen College of Music oraz z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Warszawie. Studiowała u prof. Jana Ekiera, Nobuyoshi Kato i Koji Shimoda. Pracowała także z wybitnych pedagogami, takimi jak Wiktor Mierżanow i Halina Czerny-Stefańska. Obecnie jest profesorem w Toho Gakuen College of Music.

W 1989 roku zdobyła drugą nagrodę oraz nagrodę za najlepszą interpretację muzyki współczesnej na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Porto w Portugalii. Natomiast w 1990 roku zdobyła Grand Prix Międzynarodowego Turnieju Pianistów Stypendystów Zagranicznych o nagrodę  im. księcia Antoniego Radziwiłła w Antoninie. To był szczęśliwy rok dla Takako Takahashi, znalazła się wśród zwycięzców XII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (zwycięzcą został wtedy Przyjaciel Antonina amerykański pianista Kevin Kenner). Pięć lat później, w 1995 roku zdobyła słynną nagrodę Japońskiego Towarzystwa Chopinowskiego za najlepszy  „Recital Chopinowski 1995”.

Koncertuje niemal na całym świecie, jednak szczególnie upodobała sobie Europę, a pokochała Polskę i naturalnie swą ojczyznę Japonię. Występuje na słynnych światowych festiwalach muzycznych. Pianistka koncertowała ze znakomitymi orkiestrami w prestiżowych salach, w tym z orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie. W Japonii występowała z licznymi orkiestrami symfonicznymi, w tym Tokio, Nippon Filharmonii, New Japan Philharmonic, Kyoto City Symphony, Ensemble Kanazawa, Sendai Philharmonic i Hyogo Performing Arts Center Orchestra.

Takako Takahashi wydała już 18  płyt CD z Octavia Records, EMI, Pony Canyon i Victor. Szczególnie uznaniem spotkały się i wielokrotnie były nagradzane nagrania z  serii  "Voyage de Chopin" (Octavia). Wśród wybitnych nagrań pianistki znalazły się  również wysoko cenione płyty CD muzyką kompozytorów rosyjskich, takich jak Musorgskiego (Obrazki z wystawy), Rachmaninowa (Sonata fortepianowa nr 2, Moment Musicaux) i Prokofiewa (Sonata nr 7).

Od 2006 Takako Takahashi koncertuje również w duecie fortepianowym "Grace" z Rika Miyatani. Płyty duetu „Grace” takie jak: „Pietruszki” Strawińskiego, Saint-Saënsa „Le Carnaval des animaux”, Rachmaninowa „No.2 Suite” oraz Lutosławskiego „Wariacje na temat Paganiniego” są również wysoko cenione.

W 2015 roku ukazała się publikacja (m.in. DVD) wydawnictwa Ongakuno-Tomo pt. „Chopin”, która to przysporzyła wielką popularność Takako Takahashi.
Był to wielki sukces artystyczny, programowy i wydawniczy.

 

 

 

 

Forum Synagoga Kino Komeda Nasz profil na facebooku Nasze konto na youtube Wirtualna wycieczka

Partnerzy

Jeżeli chcesz otrzymywać maile z informacjami o bieżącej działalności i zaproszenia na organizowane przez nas przedsięwzięcia, zasubskrybuj newslettera podając poniżej swój adres e-mail.