Spotkanie z Romą Ligocką

Datapiątek, 18 listopada 2016, godz. 18:00

MiejsceForum Synagoga

4. MAZEL TOV FESTIVAL to nie tylko konferencja naukowa i koncerty, zapraszmy także miedzy innymi na spotkanie z Romą Ligocką - malarką, pisarką, poetką...
Spotkanie, na które wstęp jest wolny rozpocznie się w najbliższy piątek o godzinie 18 w Forum Synagoga.
Muzycznie wieczór uświetnią Milena Antoniewicz (fortepian) i Radosław Pujanek (skrzypce).
Festiwalowi, dzieki uprzejmości Gołdy Tencer towarzyszy wystawa Fundacji SHALOM pt. "I ciągle widzę ich twarze..."

Roma Ligocka
Oglądając Listę Schindlera rozpoznała samą siebie w postaci dziewczynki w czerwonym płaszczyku. Stało się to inspiracją do napisania książki, do spisania swoich wspomnień. W Dziewczynce w czerwonym płaszczyku Ligocka opisała dzieciństwo spędzone w getcie, strach, upokorzenie, śmierć bliskich. W dalszej części przedstawiła swoje powojenne losy: zabawy w towarzystwie kuzyna – Romana Polańskiego i przyjaciela – Ryszarda Horowitza, przelotną fascynację komunizmem, wejście w świat cyganerii artystycznej Krakowa, przyjaźń z Piotrem Skrzyneckim, liczne romanse, a wreszcie emigrację i karierę w show businessie.

Milena Antoniewicz (Piszczorowicz)
Od 2000 roku uczestniczy w projekcie Zakazana Muzyka: Historia, Muzyka i Pamięć realizowanym w Niemczech, Czechach, Polsce i Izraelu nakierowanym na odnajdywanie i wykonywanie dzieł muzycznych z czasów II wojny światowej oraz kultywowanie pamięci o zapomnianych kompozytorach pochodzenia żydowskiego, wśród nich Szymona Laksa, Karela Reinera, Mieczysława Weinberga.
Z jej inicjatywy powołane zostało w 2007 roku Stowarzyszenie Multi.Art, które organizuje corocznie Multi Art Festival - Festiwal Sztuki Młodych.
W 2012 roku została uhonorowana wyróżnieniem (przyznawanym co 5 lat) przez Radio Merkury Srebrny Mikrofon 2012 za pomysłowość i fantazję w tworzeniu przestrzeni dla aktywności kulturalnej i artystycznej. Przyznano jej także Odznakę 15-lecia Fundacji Judaika za troskę o spuściznę kompozytorską Mieczysława Weinberga i jej prezentację polskiej publiczności.
Jest wykładowcą w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu i w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. H. Melcera w Kaliszu.

Radosław Pujanek jest I koncertmistrzem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Wrocławskiej.
Stypendysta m.in. Fundacji „Amadeus” oraz Fundacji Ewy Czeszejko-Sochackiej Promocja Talentu. Swoje umiejętności doskonalił na kursach mistrzowskich i kameralnych, pracując pod kierunkiem m.in. Wandy Wiłkomirskiej, Wolfganga Marschnera, Charlesa Tregera, Petru Munteanu oraz członków Trio Fontenay i Kwartetu Camerata
W latach 1999–2004 był członkiem Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia „Amadeus”, a w 2005–2006 – koncertmistrzem Orkiestry Filharmonii Poznańskiej. Występuje jako solista, kameralista i koncertmistrz w kraju i za granicą. Współpracuje m.in. ze Stuttgarter Kammerorchester i KSO w Norwegii.
Latem 2006 i 2007 roku, jako koncertmistrz i dyrygent, prowadził międzynarodową orkiestrę festiwalową w Roussas (Francja). Wraz z Lutosławski Quartet nagrał płytę Witold Lutosławski Opera omnia I. Muzyka kameralna (CD Accord), która zyskała nominację do nagrody Fryderyk 2008 i Wrocławskiej Nagrody Muzycznej.

Forum Synagoga Kino Komeda Nasz profil na facebooku Nasze konto na youtube Wirtualna wycieczka

Partnerzy

Jeżeli chcesz otrzymywać maile z informacjami o bieżącej działalności i zaproszenia na organizowane przez nas przedsięwzięcia, zasubskrybuj newslettera podając poniżej swój adres e-mail.