Wojciech Sternak DROGA PRZEZ WODĘ. GOTTLAND

Dataczwartek, 28 lutego 2019, godz. 19:00

MiejsceGaleria PIK

Wernisaż


WOJCIECH STERNAK
Fotograf i kulturoznawca. Doktorat w dziedzinie sztuk plastycznych, w dyscyplinie sztuki piękne pod opieką prof. Wojciecha Prażmowskiego. W 2006 roku wydał pierwszy polski album o katastrofie czarnobylskiej „Cień Czarnobyla”. W 2013 roku zaprezentował w PME w Warszawie dokumentalny projekt „Dopóki. Wisła” opowiadający o Polsce z perspektywy naszej największej rzeki. Od 2014 tworzy wielowątkowy cykl badający wzajemne wpływy podróży i fotografowania. Adiunkt w Katedrze Fotografii i Genologii Dziennikarskiej na Uniwersytecie Warszawskim, dyrektor Studium Fotografii ZPAF.
Autor wystaw indywidualnych i zbiorowych oraz tekstów o fotografii, czasem kurator.

 

*GOTTLAND
W kontekście drogi przez Bałtyk, Gottland niewątpliwie łatwo skojarzyć z jedną z piękniejszych wysp tego morza. Tytuł nawiązuje jednak do książki Mariusza Szczygła, reportaży o ojczyźnie Karela Gotta – minionej gwiazdy czeskiej estrady. Świeżo po lekturze Gottlandu wybrałem się na kilkudniowy wyjazd rozpostarty między Zlinem – matecznikiem industrialnego imperium Bata i Pragą – przesyconą duchem Kafki, materialnością Golema i niepokojąco aktualnym wspomnieniem aktu samospalenia Jana Palacha na schodach Muzeum Narodowego.

 

*DROGA PRZEZ WODĘ
Na siedemnastowiecznej mapie z czasów potopu szwedzkiego widnieje tajemnicza grobla przecinająca Zatokę Gdańską i łącząca półwysep helski z lądem z okolicami Gdyni. Dziś nawet największe przybliżenie na googleowej mapie wyświetla tu jedynie błękit wody. Dopiero zdjęcia satelitarne wskazują efemeryczną linię zapomnianych mielizn. Można się wzdłuż nich udać pieszo z południa na północ przez środek Zatoki. Być może pomagały pierwszym misjonarzom cudownie iść po wodzie ku rybackim osadom, z pewnością służyły jako wrakowisko i poligon torpedowy podczas II wojny światowej. Ta podróż poza sezonem, u progu zimy wymagała nie tylko wyczekania optymalnej pogody, ale też ograniczenia się do małego aparatu schowanego w wodoodpornym etui...

Forum Synagoga Kino Komeda Nasz profil na facebooku Nasze konto na youtube Wirtualna wycieczka

Partnerzy

Jeżeli chcesz otrzymywać maile z informacjami o bieżącej działalności i zaproszenia na organizowane przez nas przedsięwzięcia, zasubskrybuj newslettera podając poniżej swój adres e-mail.